Ako zvládnuť MPN

Ako zvládnuť MPN

Ak máte diagnózu  primárna myelofibróza, polycytémia vera alebo esenciálna trombocytémia, je dôležité mať všeobecného lekára, hematológa a zdravotnícky tím,  ktorým dôverujete, cítite sa v pohode a môžete klásť akékoľvek otázky, ktoré vás ťažia a sú pre vás dôležité. Okrem toho empatická a rovnako orientovaná skupina ľudí vám môže urobiť cestu ďalším životom menej náročnou. Je v poriadku požiadať o druhý názor, ak ho potrebujete. Naučte sa čo najviac o svojej diagnóze. Čím viac viete o svojom podtype MPN, tým budete mať viac sily pri rozhodovaní sa s vašou rodinou, blízkymi, opatrovateľmi a lekármi. Na začiatok si prečítajte nasledujúce riadky.

Vzdelávajte sa, rovnako aj vaši rodinní príslušníci či opatrovatelia. Získajte všetky informácie, ktoré potrebujete o svojej diagnóze. Zúčastňujte sa na vzdelávacích workshopoch/kurzoch, konferenciách, sympóziách a počúvajte o MPN z prvej ruky – od odborníkov. Ak sa nemôžete zúčastniť, sledujte webináre. Navštívte webové stránky, ktoré sa zameriavajú na MPN, a čítajte čo najviac. Klaďte otázky. Staňte sa odborníkom na svoj podtyp ochorenia MPN. Zdravotnícky tím ocení vaše znalosti a názory.

Zistenie diagnózy MPN si môže vyžiadať významné úpravy životného štýlu, vzťahov a denných rutín, čo môže viesť k ťažkostiam pri adaptácii a zvládaní  vášho ochorenia. Prispôsobenie životného štýlu na zvládnutie MPN zahŕňa prispôsobenie rôznych aspektov každodenného života s cieľom optimalizovať fyzické zdravie, emocionálnu pohodu a celkovú kvalitu vášho života. Uvádzame niektoré kľúčové úpravy, ktoré stoja za zváženie.

Pravidelné stretnutia s lekármi hematológmi, onkológmi špecializujúcimi sa na MPN, je nevyhnutné na sledovanie progresie ochorenia, zvládanie symptómov a úpravu plánov liečby podľa potreby. Súčasne je pri zvládaní MPN rozhodujúce dodržiavanie užívania predpísaných liekov a liečebných plánov načrtnutých lekármi. To zahŕňa pravidelné krvné testy, lieky na zvládnutie symptómov alebo spomalenie progresie ochorenia a  prípadnú ďalšiu zmenu liečby, ako je flebotómia alebo lieky na kontrolu počtu krviniek. 

Okrem liekov podporuje celkové zdravie a môže pomôcť zvládnuť symptómy MPN udržiavanie vyváženej a výživnej stravy. To zahŕňa konzumáciu veľkého množstva ovocia, zeleniny, chudých bielkovín a celozrnnej stravy. Zároveň obmedzte konzumáciu spracovaných potravín, mäsových výrobkov, sladkých pochutín a nadmerný príjem soli.

Zapojenie sa do pravidelnej fyzickej aktivity, ako to odporúčajú lekári, pomáha zlepšiť hladinu energie, zvládnuť stres a podporiť celkovú pohodu. Je dôležité zvoliť cvičenia, ktoré sú vhodné pre vašu individuálnu úroveň zdatnosti a brať do úvahy všetky fyzické obmedzenia spôsobené ochorením.

Dodržiavanie uvedených odporúčaní prispeje k rozvoju účinných techník zvládania stresu: všímavosť, meditácia, hlboké dychové cvičenia. Zapojenie sa do koníčkov a aktivít, ktoré podporujú relaxáciu, vám pomôže vyrovnať sa s emocionálnymi a psychologickými výzvami daného stavu.

Uprednostňovanie primeraného odpočinku a kvalitného spánku je nevyhnutné na zvládanie únavy, ktorá je bežným príznakom ochorenia MPN. Zavedenie pravidelného spánkového režimu, vytvorenie relaxačnej rutiny pred spaním a vytvorenie pohodlného prostredia na spánok podporí lepšiu kvalitu vášho spánku.

Naučte sa stimulovať tempo aktivít. Uprednostňujte úlohy, ktoré vám môžu pomôcť riadiť svoju energetickú hladinu, čím predídete nadmernej únave alebo prepínaniu sa. To zahŕňa rozdelenie úloh na menšie, zvládnuteľné segmenty a robenie prestávok podľa potreby.

Pre potenciálne komplikácie spojené s MPN a ich liečbou je potrebné prijať preventívne opatrenia, aby ste sa vyhli infekčným ochoreniam.

Udržiavanie spojení s priateľmi, rodinou a podpornými sieťami môže poskytnúť emocionálnu podporu a znížiť pocity izolácie spojené so životom s chronickým ochorením, ako je MPN. Vstup do podporných skupín alebo online komunít pre chorých s MPN poskytuje cenné informácie a priateľstvo ľudí v podobnej životnej situácii. 

Riešenie emocionálneho a psychologického vplyvu života s MPN je dôležité. Hľadanie podpory u odborníkov v oblasti duševného zdravia, účasť na poradenstve alebo terapii a praktizovanie aktivít starostlivosti o seba, ktoré podporujú emocionálnu pohodu, môže pomôcť vyrovnať sa s problémami tohto stavu.

Tým, že sa prispôsobíte svojmu novému životnému štýlu, môžete lepšie zvládať svoj stav a zlepšiť si celkovú kvalitu vášho života. Je dôležité, aby ste úzko spolupracovali so svojím zdravotníckym tímom na vypracovaní personalizovaného plánu, ktorý spĺňa vaše špecifické potreby a ciele.

Poradíme Vám

Ak máte vy alebo niekto, koho milujete, diagnózu MPN, tu je niekoľko zdrojov, odporúčaní z oblasti telesného a duševného zdravia, ktoré môžu byť pre vás prínosom.

? Máte veľa pacientov?

? Ako dlho sa špecializujete na pacientov s MPN?

? Aké druhy liečby sú k dispozícii?

? Aké prejavy bude mať moja liečba?

? Aké môžu byť vedľajšie účinky liečby?

? Ako dlho budem musieť užívať lieky?

? Ak moja liečba nie je krytá mojou poisťovňou, aké možnosti mám?

? Aký je predpoklad, že sa dostanem do remisie?

? Prebiehajú v súčasnosti klinické štúdie?

? Mám predpoklad byť kandidátom na klinickú štúdiu?

? Dostávate aktualizácie o klinických štúdiách a iných aktuálnych informáciách o výskume MPN, … atď.?

? Majú muži a ženy s MPN odlišné problémy?

? Bude táto diagnóza a liečba ovplyvňovať moje intímne vzťahy?

? Čo môžem očakávať, ak chcem mať deti?

? Aká je perspektíva transformácie na  iný druh rakoviny krvi?

? Čo by mali vedieť moji blízki?

? Je depresia pri MPN taká častá ako pri iných karcinómoch?

? Aké životné alebo zdravotné zmeny by som mal/a spraviť?

? Môžem dostať kópie mojich správ z kontrolných a laboratórnych   

   vyšetrení?

Odporúčania:

Starajte sa o seba. Stravujte sa zdravo, nepite alkohol. Ak je to možné, športujte,  aktívne oddychujte, resp. nájdite vám vyhovujúci spôsob, ako sa uvoľniť, či už prostredníctvom jogy, čítania, záhradkárčenia, alebo akejkoľvek inej terapeutickej aktivity.

Zapojte sa do podporných skupinových stretnutí. Na Slovensku je so zameraním na MPN pre vás pripravené poradiť a pomôcť občianske združenie Žijeme s MPN.  V zahraničí existuje mnoho podporných skupín. Stretnutia podporných skupín sú bezpečným miestom, kde môžete zdieľať  s inými pacientmi a opatrovateľmi podobné skúsenosti a užitočné informácie v súvislosti s ochorením MPN a jeho liečbou. Je to tiež miesto, kde sa dozviete najnovšie informácie o výskume, klinických skúškach, možnostiach liečby.

Spýtajte sa svojho hematológa

Robte si poznámky počas vašich stretnutí s lekárom alebo nechajte niekoho iného, aby ich robil. Ak nerozumiete tomu, čo hovorí váš lekár, poproste ho, aby vám vysvetlil terminológiu, ktorej nerozumiete. Informujte sa, koho máte volať, ak potrebujete lekársku pomoc mimo plánovanej lekárskej kontroly.

a8
a7
a6
a9
a4

KHaT je na Slovensku jedným z centier, kam sa môžete s dôverou obrátiť s otázkami týkajúcimi sa ochorení MPN. Ako jediné je akreditované na všetky typy transplantácií kmeňových krvotvorných buniek. Klinka zaznamenáva neustále stúpajúci trend v počte liečených i vyliečených pacientov s malígnymi ochoreniami krvotvorby. Z celkového počtu 4477 evidovaných a sledovaných chorých je 1829 s onkohematologickou diagnózou.

Je jedným zo šiestich centier pre komplexnú liečbu spomenutých ochorení v SR.

Klinika hematológie a transfúziológie LF UK, SZU a UNB

https://www.unb.sk/klinika-hematologie-a-transfuziologie-lf-uk-a-unb/

Nemocnica sv. Cyrila a Metoda
Antolská 11,  851 07  Bratislava
Tel: 02/68673580, -3579 (sekretariát)

Hematologická ambulancia I

Nemocnica Ružinov

suterén nemocničnej polikliniky, č. dverí 016

 

Hematologická ambulancia II

Nemocnica Ružinov

suterén nemocničnej polikliniky, č. dverí 015

Tel. č.: 02/48 234 771

Odbery denne 7.00 – 8.00 okrem štvrtka

Hematologická ambulancia I

Nemocnica Ružinov

suterén nemocničnej polikliniky, č. dverí 016

 

Hematologická ambulancia II

Nemocnica Ružinov

suterén nemocničnej polikliniky, č. dverí 015

Tel.č: 02/48 234 771

Odbery denne 7:00-8:00 okrem štvrtka

Klinika je špecializovaným zdravotníckym, pedagogickým a výskumným pracoviskom zaoberajúcim sa diagnostikou a liečbou ochorení krvi, krvotvorných orgánov a hemostázy.

KHaT JLF UK a UNM sú pracoviská s nadregionálnou a celoslovenskou pôsobnosťou. Taktiež sú výučbovou základňou JLF UK v Martine a jedným z dvoch pracovísk v SR oprávnených udeľovať špecializačnú atestáciu z odboru hematológia a transfúziológia. KHaT je zatiaľ jediným pracoviskom v SR, ktoré má právo uskutočňovať akreditovaný certifikačný program v zdravotníckom povolaní lekár v certifikovanej pracovnej činnosti Komplexná diagnostika a liečba pri vrodených a získaných poruchách hemostázy a vydávať certifikát v tejto certifikovanej  pracovnej činnosti. Na klinike KHaT pôsobí Národné centrum hemostázy a trombózy (NCHT), ktoré zabezpečuje komplexnú diagnostiku a liečbu porúch zrážania krvi (hemostázy). NCHT vedie celoslovenský národný register pacientov s trombofilnými stavmi (NRTS).

Kontakt:

https://www.unm.sk/index.php/kliniky-oddelenia/klinika-hematologie-a-transfuziologie

Univerzitná nemocnica Martin, Kollárova 2, 036 59  Martin

Elektronický kontakt: info@unm.sk

Ambulancia onkohematológie –  Martin

Objednávanie pacientov po 13.00 hodine na tel. č.: 043/4203 519

Na klinike je realizovaná liečba a diagnostika onkohematologických diagnóz (vyšetrenie kostnej drene), autológna transplantácia periférnych kmeňových buniek,  aferetický program (liečebné leukaferézy, erytroaferézy, zber periférnych kmeňových buniek), plazmaferézy a imunoadsorbcie. Súčasne poskytuje kompletnú zdravotnú starostlivosť pacientom s onkohematologickými ochoreniami. 

Kontakty:

Trieda SNP 1, 040 01  Košice

Monoblok – 8. poschodie

E- mail: onkohemat.snp@unlp.sk  

Tel. č.: 055/640 4423

https://unlp.sk/oddelenie/klinika-hematologie-a-onkohematologie/

Hematologické oddelenie FNsP F. D. Roosevelta zabezpečuje pre pacientov Banskobystrického samosprávneho kraja modernú diagnostiku a liečbu primárnych hematologických (krvných) ochorení, leukémií, lymfómov, plazmocytómov, myeloproliferatívnych ochorení (polycytémia vera, esenciálna trombocytémia, chronická idiopatická myelofibróza a iné), útlmov kostnej drene, myelodysplastických syndrómov, trombocytopénie a iných zriedkavejších ochorení.

Oddelenie je regionálnym hemofilickým centrom a regionálnym centrom pre autológne transplantácie krvotvorných kmeňových buniek.

Pozn.: Autológna transplantácia kmeňových buniek je intenzívna liečba, pri ktorej pacient dostáva späť svoje vlastné kmeňové bunky. Keď pacient dostane cudzie (darcovské) kmeňové bunky, ide o alogénnu transplantáciu kmeňových buniek.

Kontakty:

Hematologické lôžkové oddelenie: 048/441 2692
JIS, transplantačná jednotka:         048/441 2762
Ambulancia I.                                 048/441 3505
Ambulancia II.                               048/441 3515
Administratívny pracovník na lôžkovom oddelení:  048/441 3984
Administratívny pracovník  na ambulanciách (recepcia):  048/441 3890
Sekretariát:                                                                         048/441 2739

 https://www.fnspfdr.sk/pracoviska/kliniky-a-oddelenia-fnsp-f-d-r-banska-bystrica/oddelenia/hematologicke-oddelenie/

 https://www.fnspfdr.sk/odborne-centra-fnsp-f-d-roosevelta-banska-bystrica/centrum-autolognej-transplantacie-krvotvornych-kmenovych-buniek/

Slovenské hematologické centrá

Na Slovensku sa liečbou myeloproliferatívnych neoplázií (novotvarov) zaoberá niekoľko vysoko odborne zameraných centier. Tieto centrá poskytujú liečebnú starostlivosť pacientom s hematologickými a onkohematologickými ochoreniami.

Duševné zdravie u pacientov s MPN je veľmi dôležitý aspekt celkovej starostlivosti a liečby. MPN ako skupina zriedkavých rakovín krvi, ktoré sa vyskytujú, keď telo vytvára príliš veľa abnormálnych krviniek, je skôr zdravotný ako psychologický stav. Môžu však existovať psychologické dôsledky spojené so životom s chronickými ochoreniami MPN.

Často sme neboli vedení k zodpovednosti za svoje zdravie, k hľadaniu,  čo treba zmeniť vo svojich nefunkčných stereotypoch. Zodpovednosť sme zväčša dali do rúk lekára alebo sme siahli po tabletkách, ktoré nám niekedy aj uľavia od problémov, ale nepomôžu nám s naším vnútorným svetom, z ktorého choroba/bolesť vychádza. Toto nastavenie je potrebné meniť – navrátiť sa k zodpovednosti za svoje zdravie.

Predovšetkým je potrebné zvládnuť diagnostický šok a strach. Diagnóza rakoviny krvi môže byť šokujúca a vyvolávať intenzívny strach a úzkosť z budúcnosti – prežitia.

Zmeny prináša aj liečba a vedľajšie účinky. Chemoterapia, rádioterapia a transplantácia kmeňových buniek môžu mať fyzické aj psychické vedľajšie účinky, ako sú únava, bolesť a zmeny vzhľadu, ktoré môžu viesť k depresii a úzkosti.

V neposlednom rade nás ovplyvňuje aj dlhodobá neistota pokiaľ ide o výsledky  liečby a možného návratu ochorenia, čo môže spôsobovať chronický stres.

Komunikovať s naším telom je možné inak ako cez chorobu. Choroba a bolesť je len informácia pre nás, treba ju rozuzliť – vyrovnať sa. Jednotlivci s MPN môžu zažívať rôzne psychologické prejavy.

Je nevyhnutné, aby jednotlivci žijúci s MPN riešili svoju psychickú pohodu popri liečbe. To môže zahŕňať prácu s odborníkmi v oblasti duševného zdravia, zapojenie sa do postupov starostlivosti o seba a prístup k podporným sieťam na zvýšenie celkovej kvality ich života.

So životom s myeloproliferatívnymi novotvarmi  (MPN) môžu byť významne ovplyvnené sebaúcta a obraz tela. Niektorí pacienti s MPN môžu pociťovať fyzické zmeny v dôsledku samotnej choroby alebo jej liečby. Napríklad liečba ako chemoterapia alebo rádioterapia môže spôsobiť vypadávanie vlasov, zmeny hmotnosti alebo zmeny vzhľadu pokožky.

Niektoré steroidné lieky alebo lieky na riedenie krvi môžu spôsobiť vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú fyzický vzhľad a sebaúctu. Napríklad steroidné lieky môžu spôsobiť zvýšenie telesnej hmotnosti alebo zmeny vzhľadu tváre. Tieto zmeny majú takisto tendenciu ovplyvniť obraz tela a tým aj sebaúctu.

Odporúčame vám  – zamerajte sa na aspekty seba, ktoré si ceníte viac ako fyzický vzhľad. Venujte sa činnostiam, vďaka ktorým sa budete cítiť dobre, či už ide o koníčky, trávenie času s blízkymi alebo o rutinnú starostlivosť o seba.

Precvičujte si súcit so sebou a uznajte, že je v poriadku uprednostniť odpočinok, keď je to potrebné. Nastavte si pre seba realistické očakávania a oslavujte aj malé úspechy. Venujte sa nenáročným činnostiam, ktoré vám prinášajú radosť bez prehlbovania únavy.

Vyhľadajte podporu od odborníkov v oblasti duševného zdravia, podporných skupín alebo dôveryhodných priateľov a rodinných príslušníkov. Cvičte techniky všímavosti, ako je meditácia alebo hlboké dýchacie cvičenia, aby ste zvládli stres a podporili emocionálnu pohodu.

Zostaňte v spojení s blízkymi prostredníctvom telefonických rozhovorov, videorozhovorov alebo sociálnych médií. Zvážte pripojenie sa k online skupinám podpory pre MPN, aby ste sa mohli spojiť s ostatnými, ktorí rozumejú vašim skúsenostiam. Zapojte sa do aktivít, ktoré podporujú sociálne spojenie a zároveň minimalizujú riziko infekcie.

Porozprávajte sa so svojím lekárom o akýchkoľvek obavách alebo vedľajších účinkoch, ktoré pociťujete. Lekár môže upraviť váš liečebný plán alebo ponúknuť podpornú starostlivosť na zvládnutie vedľajších účinkov. Pamätajte, že vedľajšie účinky liečby sú dočasné a uprednostňujú vaše celkové zdravie a pohodu.

Preverte možnosti nových záujmov alebo koníčkov, ktoré sú v súlade s vašimi súčasnými schopnosťami a prioritami. Zamerajte sa na aspekty seba, ktoré nie sú definované vašou chorobou, ako sú vaše hodnoty, silné stránky a vzťahy.

Únava a znížená aktivita je bežným príznakom ochorenia MPN a môže obmedziť schopnosť človeka zapojiť sa do činností, ktoré ho kedysi bavili, alebo plniť si svoje každodenné povinnosti. To môže viesť k frustrácii a pocitu nedostatočnosti, čo ovplyvňuje sebavedomie. Život s chronickým ochorením MPN si môže vyžiadať daň na duševnom zdraví, čo vedie k pocitom úzkosti, depresie alebo stresu. Tieto emocionálne výzvy môžu následne ovplyvniť sebaúctu a obraz tela.

Riadenie MPN môže zahŕňať vyhýbanie sa preplneným miestam alebo spoločenským stretnutiam, aby sa znížilo riziko infekcie, čo vedie k pocitom osamelosti a sociálnej izolácii. Takéto sociálne stiahnutie vás tiež môže ovplyvniť.

U mnohých pacientov s MPN si ochorenie môže vyžadovať úpravy zadaných úloh denných rutín. Ovplyvnenie pracovných povinností alebo sociálnych rolí vedie k zmenám vo vnímaní seba samého a k zmenám identity.

Dôležité je preto mať podpornú sieť priateľov, rodiny, lekárov, rovesníkov, ktorí vám rozumejú a potvrdzujú vaše skúsenosti. Takáto skupina môže pozitívne ovplyvniť sebaúctu aj obraz tela. Preto sa obklopte ľuďmi, ktorí vás povznášajú a povzbudzujú. Vyhľadajte podporné skupiny, napr. www.:zijemesmpn.sk, alebo poradenské služby, kde môžete zdieľať svoje pocity a získať názor a príbehy od iných, ktorí majú podobné skúsenosti.

Je dôležité si uvedomiť, že sebaúcta a predstava o tele sú komplexné a mnohostranné aspekty pohody, ktoré sa môžu v priebehu času meniť. Praktizovaním súcitu so sebou samým, vyhľadávaním podpory v prípade potreby a zameraním sa na celkové zdravie a pohodu si môžu jednotlivci s MPN vypestovať pozitívny sebaobraz, a tak zlepšiť kvalitu svojho života.

Zvládanie stresu je zvlášť dôležité, pretože stres môže zhoršiť symptómy a ovplyvniť celkovú pohodu. Môžete využiť niekoľko stratégií na jeho zvládnutie. Telesné aktivity, ako sme uviedli v rovnomennej časti –cvičenie, meditácie, hlboké dýchacie cvičenia, progresívna svalová relaxácia alebo riadené zobrazovanie – môže pomôcť znížiť hladinu vášho stresu a podporiť relaxáciu. Tieto techniky je možné praktizovať pravidelne, aby ste efektívne zvládali stres. Pravidelná fyzická aktivita, ako sú chôdza, joga alebo tai-chi, môžu pomôcť znížiť stres a zlepšiť celkovú náladu. Je však potrebné, aby ste si vybrali aktivity, ktoré sú vám blízke a vhodné pre individuálnu úroveň zdatnosti a súčasný zdravotný stav. Zvážte pritom všetky fyzické obmedzenia spojené s vaším podtypom MPN.

Osvojenie si zdravého životného štýlu vrátane vyváženej stravy, dostatočného spánku a vyhýbania sa konzumácii alkoholu a fajčeniu pomôže zvládať stres a podporiť celkovú pohodu.

Udržiavajte spojenie s priateľmi, rodinou a podpornými sieťami – poskytne vám to emocionálnu podporu a zníži pocity izolácie a stresu. Zapojenie sa do podporných skupín alebo online komunít špeciálne pre jednotlivcov s MPN môže tiež poskytnúť cenné povzbudenie a porozumenie.

Naučte sa efektívne riadiť svoj čas. Ak je to možné, naučte sa uprednostňovať úlohy, delegujte povinnosti. Rozdeľte úlohy na menšie, zvládnuteľné kroky – pomôže vám to  znížiť pocity preťaženia a stresu spojeného s riadením každodenného života s MPN. Identifikácia a minimalizácia zdrojov stresu vo svojom okolí, ako sú stresory súvisiace s prácou alebo konflikty vo vzťahoch, môže pomôcť znížiť celkovú úroveň stresu a zlepšiť kvalitu života.

Dôležité pri zvládaní stresu je stanoviť si reálne očakávania a uznanie svojich obmedzení. Je nevyhnutné byť k sebe úprimný, láskavý a uznať, že je v poriadku požiadať o pomoc, keď je to potrebné.

Ak sa stres stane ochromujúcim alebo začne ovplyvňovať vaše každodenné fungovanie, je prospešné vyhľadať podporu u odborníkov v oblasti duševného zdravia, ako sú terapeuti alebo poradcovia. Môžu vám poskytnúť hlbšie  stratégie zvládania, emocionálnu podporu a nástroje na efektívne zvládanie stresu.

Vzdelávanie sa o MPN a obhajovanie sa v lekárskom prostredí môže pomôcť znížiť stres a umožniť jednotlivcom prevziať aktívnu úlohu pri zvládaní svojho stavu. Pochopenie možností liečby, potenciálnych vedľajších účinkov a stratégií starostlivosti o seba môže zmierniť úzkosť a neistotu.

Začlenenie praktík mysle a tela, ako sú akupunktúra, masážna terapia alebo biofeedback*, môže pomôcť znížiť stres a podporiť relaxáciu u niektorých pacientov s MPN. Je nevyhnutné prediskutovať tieto možnosti s lekárom, aby sa zabezpečila ich bezpečnosť a vhodnosť.

* Biofeedback je technika, ktorá zahŕňa používanie monitorovacích zariadení na poskytovanie informácií jednotlivcom v reálnom čase o ich fyziologických procesoch, ako sú srdcová frekvencia, svalové napätie, teplota kože a aktivita mozgových vĺn. Cieľom biofeedbacku je byť informovaný o prebiehajúcich procesoch a mať kontrolu nad týmito telesnými funkciami, zvyčajne s cieľom zlepšiť fyzické alebo duševné zdravie.

Implementáciou týchto stratégií zvládania stresu, prispôsobených jedinečným potrebám jednotlivcov s MPN, je možné znížiť úroveň stresu a zlepšiť celkovú pohodu napriek problémom života s chronickým ochorením.

Bežným problémom sú komunikačné ťažkosti. Vyrovnanie sa s vážnym ochorením môže zaťažiť komunikáciu medzi partnermi alebo členmi rodiny. Pacienti môžu mať problémy s vyjadrením svojich potrieb, pocitov a obáv, zatiaľ čo pre blízkych môže byť ťažké pochopiť vplyv choroby na život pacienta.

Podtypy MPN môžu mať za následok fyzické symptómy, ako sú únava, slabosť a bolesť, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť osoby plniť si svoje obvyklé úlohy v rámci rodiny alebo vzťahu. To vedie k úpravám úloh a zmenám v zodpovednosti, čo môže spôsobiť napätie alebo konflikt.

Zaoberanie sa diagnózou, liečbou a neistotou života vyvoláva veľa emócií vrátane úzkosti, strachu, smútku a frustrácie. Tieto emocionálne výzvy ovplyvňujú vzťahy a môžu viesť k zvýšenému stresu a napätiu.

Liečba MPN ovplyvňuje fyzickú aj emocionálnu pohodu človeka, čo môže ovplyvniť aj intimitu a sexuálne vzťahy. Zmeny v libide, telesnom obraze a fyzickom fungovaní narušujú intímne vzťahy a môžu vyžadovať otvorenú komunikáciu a prispôsobenie sa od oboch partnerov.

Náklady spojené s liečbou MPN, lekárskymi konzultáciami a potenciálnou stratou príjmu v dôsledku ochorenia alebo zdravotného postihnutia bývajú zodpovedné za finančnú záťaž pre jednotlivcov a rodiny. Finančné obavy takisto zhoršujú aj tak prítomný stres a môžu viesť ku konfliktom vo vzťahoch.

Život s chronickým ochorením MPN spôsobuje neistotu v budúcnosti vrátane obavy z progresie ochorenia, výsledkov liečby a  dlhodobej prognózy priebehu ochorenia. Táto neistota má tendenciu ovplyvniť vzťahy a môže vyžadovať neustálu komunikáciu a podporu.

Je dôležité, aby osoby žijúce s MPN a ich blízki otvorene komunikovali a v prípade potreby hľadali podporu a spolupracovali pri riešení vzniknutých problémov. To môže zahŕňať hľadanie poradenstva alebo terapie, pripojenie sa k podporným skupinám a prístup k zdrojom, ktoré pomôžu zvládnuť praktické a emocionálne aspekty života s MPN.

Myeloproliferatívne novotvary (MPN) sú skupinou zriedkavých rakovín krvi, ktoré zahŕňajú nadprodukciu jedného alebo viacerých typov krvných buniek v kostnej dreni. Zatiaľ čo MPN primárne ovplyvňujú krv a kostnú dreň, môžu mať aj sekundárne účinky na duševné zdravie a kognitívne funkcie v dôsledku rôznych faktorov.

Mentálnych procesov zapojených do získavania, spracovania a používania informácií sa týka kognitívne fungovanie. To zahŕňa schopnosti ako pozornosť, pamäť, jazyk, vnímanie, riešenie problémov a rozhodovanie. Niektorí pacienti s MPN môžu zaznamenať kognitívne zmeny, ako sú problémy s pamäťou, koncentráciou alebo rýchlosťou spracovania myšlienky, ktoré môže ovplyvniť ich každodenné fungovanie, a tak aj kvalitu života.

Pri diskusii o kognitívnom fungovaní v kontexte MPN je dôležité zvážiť potenciálny vplyv stavu a jeho liečby na kognitívne schopnosti. Zatiaľ čo MPN primárne ovplyvňujú produkciu krviniek v kostnej dreni, môžu mať aj sekundárne účinky na iné systémy v tele vrátane mozgu.

Výskum naznačuje, že niektorí pacienti s MPN môžu mať kognitívne poruchy, súvisiace najmä s pozornosťou, pamäťou a výkonnými funkciami (ako je plánovanie a organizácia). Tieto kognitívne ťažkosti môžu vzniknúť v dôsledku priamych účinkov ochorenia na centrálny nervový systém. Môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky liekov používaných na liečbu MPN alebo iné faktory súvisiace s chronickým ochorením, ako sú stres alebo únava.

Príznaky ochorení MPN, ako sú únava, slabosť a ťažkosti s koncentráciou, ovplyvňujú duševné procesy a kognitívne funkcie. Tieto symptómy môžu súvisieť s častou komplikáciou pri MPN – anémiou alebo so samotným procesom ochorenia.

Ochorenia MPN sú spojené so zvýšeným rizikom trombotických príhod vrátane mŕtvice a prechodných ischemických atakov. Tieto cerebrovaskulárne príhody môžu priamo ovplyvniť duševné procesy tým, že spôsobia poškodenie oblastí mozgu zapojených do kognitívneho fungovania.

Okrem iného sú charakterizované chronickým zápalom a dysreguláciou cytokínov, čo sú signálne molekuly zapojené do imunitných reakcií. Aj tento zápalový proces môže mať účinky na mozog a môže prispieť ku kognitívnej dysfunkcii u jednotlivcov s MPN.

Pri liečbe MPN sa často používa chemoterapia, imunoterapia alebo iná cielená liečba. Niektoré z liekov môžu mať vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú kognitívne funkcie a spôsobujú únavu, zmätenosť alebo zmeny nálady.

Pre lekárov je dôležité posúdiť kognitívne funkcie u osôb s MPN, najmä ako súčasť komplexného plánovania starostlivosti. Kognitívne hodnotenia pomáhajú identifikovať akékoľvek oblasti ťažkostí a poskytujú informácie o intervenciách alebo prispôsobeniach na podporu kognitívneho fungovania, ako aj celkovej kvality života osôb žijúcich s MPN. To zahŕňa stratégie ako kognitívna rehabilitácia, psychoedukácia alebo úpravy liečebných režimov, aby sa minimalizovali kognitívne vedľajšie účinky.

Zatiaľ čo primárne prejavy podtypov MPN sú celkovo hematologické, čoraz viac sa uznáva vplyv týchto chorôb na duševné procesy a kognitívne funkcie. Výskum v tejto oblasti pokračuje a lekári si čoraz viac uvedomujú potrebu hodnotiť a riešiť kognitívne funkcie u pacientov s MPN ako súčasť komplexnej starostlivosti. Kognitívne hodnotenia môžu zahŕňať podporné intervencie a stratégie na zvládanie symptómov a vedľajších účinkov, ktoré ovplyvňujú duševné procesy.

Myeloproliferatívne novotvary (MPN) sú skupinou zriedkavých rakovín krvi, ktoré zahŕňajú nadprodukciu jedného alebo viacerých typov krvných buniek v kostnej dreni. Zatiaľ čo MPN primárne ovplyvňujú krv a kostnú dreň, môžu mať aj sekundárne účinky na duševné zdravie a kognitívne funkcie v dôsledku rôznych faktorov.

Mentálnych procesov zapojených do získavania, spracovania a používania informácií sa týka kognitívne fungovanie. To zahŕňa schopnosti ako pozornosť, pamäť, jazyk, vnímanie, riešenie problémov a rozhodovanie. Niektorí pacienti s MPN môžu zaznamenať kognitívne zmeny, ako sú problémy s pamäťou, koncentráciou alebo rýchlosťou spracovania myšlienky, ktoré môže ovplyvniť ich každodenné fungovanie a tým aj kvalitu života.

Pri diskusii o kognitívnom fungovaní v kontexte MPN je dôležité zvážiť potenciálny vplyv stavu a jeho liečby na kognitívne schopnosti. Zatiaľ čo MPN primárne ovplyvňujú produkciu krviniek v kostnej dreni, môžu mať aj sekundárne účinky na iné systémy v tele, vrátane mozgu.

Výskum naznačuje, že niektorí pacienti s MPN môžu mať kognitívne poruchy, najmä súvisiace s pozornosťou, pamäťou a výkonnými funkciami (ako je plánovanie a organizácia). Tieto kognitívne ťažkosti môžu vzniknúť v dôsledku faktorov, ako sú priame účinky ochorenia na centrálny nervový systém. Môžu sa vyskytnúť vedľajšie účinky liekov používaných na liečbu MPN alebo iné faktory súvisiace s chronickým ochorením, ako je stres alebo únava.

Príznaky MPN, ako je únava, slabosť a ťažkosti s koncentráciou, ovplyvňujú duševné procesy a kognitívne funkcie. Tieto symptómy môžu súvisieť s častou komplikáciou MPN – anémiou, alebo so samotným procesom ochorenia.

MPN sú spojené so zvýšeným rizikom trombotických príhod, vrátane mŕtvice a prechodných ischemických atakov. Tieto cerebrovaskulárne príhody môžu priamo ovplyvniť duševné procesy tým, že spôsobia poškodenie oblastí mozgu zapojených do kognitívneho fungovania.

Mimo iného sú charakterizované chronickým zápalom a dysreguláciou cytokínov, čo sú signálne molekuly zapojené do imunitných reakcií. Aj tento zápalový proces môže mať účinky na mozog a môže prispieť ku kognitívnej dysfunkcii u jednotlivcov s MPN.

Pri liečbe MPN sa často používa chemoterapia, imunoterapia alebo iná cielená liečba. Niektoré z liekov môžu mať vedľajšie účinky, ktoré ovplyvňujú kognitívne funkcie a spôsobujú únavu, zmätenosť alebo zmeny nálady.

Pre lekárov je dôležité posúdiť kognitívne funkcie u osôb s MPN, najmä ako súčasť komplexného plánovania starostlivosti. Kognitívne hodnotenia pomáhajú identifikovať akékoľvek oblasti ťažkostí a poskytujú informácie o intervenciách alebo prispôsobeniach na podporu kognitívneho fungovania ako aj celkovej kvality života osôb žijúcich s MPN. To zahŕňa stratégie, ako je kognitívna rehabilitácia, psychoedukácia alebo úpravy liečebných režimov, aby sa minimalizovali kognitívne vedľajšie účinky.

Zatiaľ čo primárne prejavy podtypov MPN sú celkovo hematologické, čoraz viac sa uznáva vplyv týchto chorôb na duševné procesy a kognitívne funkcie. Výskum v tejto oblasti pokračuje a lekári si čoraz viac uvedomujú potrebu hodnotiť, riešiť kognitívne funkcie u pacientov s MPN ako súčasť komplexnej starostlivosti. Kognitívne hodnotenia môžu zahŕňať, podporné intervencie a stratégie na zvládanie symptómov a vedľajších účinkov, ktoré ovplyvňujú duševné procesy.

Rozvoj účinných mechanizmov zvládania zlepšovania kvality života a hľadanie podpory sú kľúčovými aspektmi liečby. Za zváženie stojí predovšetkým vzdelávanie a sebauvedomenie. Naučte sa čo najviac o MPN vrátane príznakov, liečby a potenciálnych komplikácií. Pochopenie vášho stavu vám pomôže cítiť sa lepšie. Budete  lepšie pripravený na to, aby ste sa vyrovnali s obmedzeniami vášho ochorenia.

Uprednostňujte činnosti starostlivosti o seba – dostatok odpočinku, vyvážená strava, pravidelná fyzická aktivita (podľa odporúčania lekára) a zvládanie stresu pomocou techník, ako sú všímavosť, relaxačné cvičenia alebo koníčky. Neustrňte v myšlienkových stereotypoch a v negatívnych myšlienkových pochodoch. Ujasnite si, čo je potrebné a prospešné vypustiť zo svojho života. Vymaňte sa z nefunkčnej rutiny. Tým vytvoríte priestor pre nové istoty vo vašom živote s MPN.

Podeľte sa o svoje skúsenosti a pocity s dôveryhodnými priateľmi, členmi rodiny alebo podpornými skupinami. Spojenie s ostatnými, ktorí rozumejú tomu, čím prechádzate, vám poskytne potvrdenie niektorých skutočností, empatiu a praktické rady. Nájdite svoje nové sociálne istoty. Obklopte sa chápavými ľuďmi, ktorí vás pozdvihnú a povzbudia. Pestujte si vzťahy, ktoré prinášajú radosť, smiech a pocit spolupatričnosti.

Podieľajte sa na rozhodnutiach v oblasti zdravotnej starostlivosti, pýtajte sa a v prípade potreby hľadajte aj iné názory. Posilnite sa tým, že budete informovaní, budete mať prístup k zdrojom a budete sa zasadzovať za väčšiu informovanosť a podporu pre pacientov s MPN.

Buďte otvorení a úprimní v komunikácii so svojím zdravotníckym tímom. Hovorte o svojich príznakoch, obavách a preferenciách liečby. Efektívna komunikácia vám pomôže zabezpečiť primeranú starostlivosť a podporu prispôsobenú vašim potrebám. Rozdeľte si stanovené úlohy na kroky a ciele pre vás zvládnuteľné a dosiahnuteľné. Oslávte malé víťazstvá. Priznajte svoje silné stránky a úspechy, a to aj zoči-voči výzvam.

V súčasnosti sa z našich životov vytratila všímavosť – sebauvedomenie a prijatie. Stráca sa pozornosť voči sebe, ale aj voči iným. Sme ľahostajní, a tak našej pozornosti unikajú mnohé veci. Byť pozorný k sebe, ale aj k druhým prináša pokoj a relax. A to ako pacienti s MPN potrebujete. Praktizujte techniky všímavosti na kultiváciu uvedomenia si prítomného okamihu a akceptovania svojich myšlienok a pocitov. Prijatie neznamená rezignáciu; skôr to znamená uznať a zmieriť sa s vašou súčasnou realitou a zároveň pracovať na pozitívnej zmene. Sústreďte sa na jednu vec a potom na ďalšiu.

Zvážte vyhľadanie podpory u odborníkov na duševné zdravie, ako sú psychológovia alebo poradcovia špecializujúci sa na prácu s jednotlivcami, ktorí čelia chronickým ochoreniam. Terapia môže poskytnúť bezpečný priestor na skúmanie a spracovanie emócií, rozvoj stratégií zvládania a budovanie odolnosti.

Aj keď je dôležité akceptovať realitu života s MPN, je tiež nevyhnutné zachovať si nádej a optimizmus do budúcnosti. Zamerajte sa na to, čo môžete ovládať, zostaňte zapojení do činností, ktoré vám prinášajú radosť, a pestujte si pozitívne zmýšľanie, kedykoľvek je to možné.

Pamätajte, že vyrovnávanie sa s MPN je neustály proces a je v poriadku hľadať pomoc a podporu. Implementáciou týchto stratégií a prístupom k dostupným zdrojom môžete zvýšiť svoju odolnosť, zlepšiť svoje zvládanie a zručnosti, čo povedie k lepšej kvalite vášho života, ale aj života vašich blízkych.

Duševné zdravie

Váš celkový prístup k liečbe MPN by mal byť integrovaný a zohľadňovať nielen fyzické, ale aj psychologické a sociálne aspekty zdravia. Tým sa môže výrazne zlepšiť kvalita vášho života a vaša schopnosť zvládať chorobu.

Pred začatím akéhokoľvek cvičebného programu je dôležité konzultovať  vec so svojím lekárom. Lekár posúdi vašu fyzickú kondíciu, aktuálny stav ochorenia a odporučí vhodné typy cvičení.

Cvičenia by sa mali zamerať na zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia, zníženie únavy, zvýšenie hustoty kostí a podporu celkovej pohody pri minimalizácii rizika zranenia alebo exacerbácie (znovuvzplanutia) symptómov súvisiacich s MPN.

Zlepšenie kardiovaskulárneho zdravia: Pravidelné cvičenie pomáha a je osobitne dôležité pre jedincov s MPN, ktorí môžu byť vystavení zvýšenému riziku trombotických príhod (krvných zrazenín), hypertenzie (vysokého tlaku) a iných kardiovaskulárnych komplikácií. Aeróbne cvičenia, ako sú chôdza, džoging, bicyklovanie alebo plávanie, posilňujú srdečnú činnosť, zlepšujú krvný obeh a znižujú krvný tlak.

Zníženie únavy: Únava je bežným príznakom mnohých ľudí s MPN. Pravidelné cvičenie môže v skutočnosti pomôcť znížiť únavu a zlepšiť celkovú energetickú hladinu. Cvičenie s nízkou až strednou intenzitou, ako je chôdza, joga alebo tai-chi a chi-kung, môže zlepšiť náladu, zlepšiť fyzickú kondíciu a znížiť pocity únavy.

Zlepšenie zdravia kostí: Niektorí pacienti, najmä pacienti s PM, môžu byť vystavení riziku komplikácií súvisiacich s kosťami, ako sú osteoporóza alebo osteopénia. Cvičenia so záťažou, cvičenie s odporom a cvičenia na vyváženie môžu pomôcť udržať hustotu kostí, zlepšiť svalovú silu a znížiť riziko zlomenín.

Zvládanie stresu a úzkosti: Život s chronickým stavom, akým je MPN, je stresujúci a má vplyv na duševné zdravie a emocionálnu pohodu. Bolo preukázané, že cvičenie má pozitívny vplyv na náladu, zníženie stresu a celkovú psychickú pohodu. Činnosti ako joga, meditácia alebo jemný strečing podporujú relaxáciu a znižujú príznaky úzkosti alebo depresie.

Bezpečnostné úvahy: Hoci cvičenie môže byť pre jednotlivcov s MPN prospešné, je nevyhnutné pristupovať k nemu bezpečne a opatrne, najmä ak existujú obavy z krvácania alebo trombózy. Pred začatím alebo úpravou cvičebného režimu je dôležité poradiť sa s vaším obvodným lekárom alebo hematológom, najmä ak máte nejaké špecifické zdravotné problémy alebo obmedzenia. Odporúčania týkajúce sa cvičenia by mali byť individualizované na základe faktorov, ako sú typ a závažnosť ochorenia.

Odporúčania

Keď začleňujete cvičenie do svojej rutiny, nezabudnite začať pomaly a postupne zvyšovať intenzitu a trvanie. Počúvajte svoje telo a podľa potreby upravte svoj cvičebný režim tak, aby vyhovoval akýmkoľvek príznakom alebo obmedzeniam súvisiacim s vaším podtypom MPN. Pred začatím akéhokoľvek nového cvičebného programu je tiež nevyhnutné poradiť sa s lekárom, najmä ak máte špecifické zdravotné problémy alebo obmedzenia. Kvalifikovaný špecialista na cvičenie alebo fyzioterapeut vám poskytne návod na bezpečné a efektívne možnosti cvičenia, prispôsobené vašim individuálnym potrebám a schopnostiam.

Telesná aktivita

Fyzická aktivita môže byť veľmi prospešná pre pacientov s MPN, ako sú esenciálna trombocytémia, polycytémia vera a primárna myelofibróza. Tieto ochorenia ovplyvňujú krvotvorbu v kostnej dreni, čo môže viesť k rôznym fyzickým a emocionálnym problémom. Cvičenie môže pomôcť zlepšiť kvalitu života, zmierniť niektoré symptómy a posilniť celkové zdravie. Aktívny životný štýl môže tiež posilniť pocit kontroly nad vlastným zdravím.

Joga kladie dôraz na relaxačné techniky, hlboké dýchanie a vnímavosť, čo pomáha znížiť stres, úzkosť a depresiu. Zvládanie stresu je kľúčové, pretože pomáha zlepšiť celkovú pohodu a kvalitu života.

Joga zahŕňa kombináciu strečingových, posilňovacích a balančných cvičení, ktoré môžu pomôcť zlepšiť flexibilitu, svalovú silu a pohyblivosť kĺbov. Pravidelné cvičenie pomôže zmierniť svalové napätie, zlepšiť držanie tela a zlepšiť fyzické funkcie, čo je prospešné pri  pocitoch únavy, svalovej slabosti alebo bolesti kĺbov.

Určité štýly jogy, ako sú vinyasa* alebo power joga, môžu ponúknuť kardiovaskulárne výhody zvýšením srdcovej frekvencie a krvného obehu. Okrem toho hlboké dychové cvičenia v joge pomáhajú zlepšiť funkciu pľúc a okysličenie krvi, čo je dôležité pre tie osoby s MPN, ktoré majú zvýšené riziko kardiovaskulárnych komplikácií.

* Vinyasa je plynulé cvičenie zamerané na dych a pohyb, ktoré je mierne aeróbne. V porovnaní s hatha jogou je dynamickejšia. Pri tomto štýle jogy hrá veľmi dôležitú úlohu dýchanie, resp. synchronizácia pohybu so správnym dýchaním.

Niektoré výskumy naznačujú, že joga môže mať vplyv na posilnenie imunity, čím pomáha posilniť prirodzené obranné mechanizmy tela. Posilnenie imunitného systému je pre ľudí s MPN veľmi dôležité, pretože sú náchylnejší na infekcie.

Ukázalo sa, že joga znižuje bolesť a zlepšuje príznaky spojené s chronickými stavmi, ako sú artritída, fibromyalgia a chronická bolesť chrbta. Pre ľudí s MPN, ktorí pociťujú bolesť, môže joga ponúknuť jemný a účinný prostriedok na zvládanie bolesti.

Joga je vo všeobecnosti bezpečná a vhodná pre ľudí všetkých vekových kategórií a úrovní kondície vrátane ľudí s MPN. Dá sa prispôsobiť individuálnym potrebám a obmedzeniam, čím sa sprístupní širokému okruhu jednotlivcov.

Joga

Pred začatím cvičenia jogy, ako aj pri ostatných cvičeniach, by sa záujemcovia mali poradiť s lekárom, aby sa uistili, že toto cvičenie je bezpečné a vhodné pre ich konkrétnu situáciu. Kvalifikovaný inštruktor jogy môže poskytnúť návod na správnu techniku a úpravy tak, aby vyhovovali individuálnym potrebám. Pri pravidelnom cvičení môže byť joga cenným doplnkom ku komplexnej wellness rutine pre jednotlivcov žijúcich s MPN.

Obe cvičenia sú zamerané na praktiky mysle a tela, ktoré pochádzajú zo starovekej Číny a často sa cvičia spoločne pre ich zdravotné výhody. Tieto praktiky zahŕňajú pomalé, jemné pohyby, hlboké dýchanie a meditáciu. Ukázalo sa, že ponúkajú rôzne výhody pre ľudí s  MPN.

Pred začatím cvičenia tai-chi alebo chi-kung sa poraďte so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že tieto praktiky sú bezpečné a vhodné pre váš konkrétny súčasný stav. Kvalifikovaný inštruktor vám tiež môže poskytnúť návod na správnu techniku a úpravy tak, aby vyhovovali vašim individuálnym potrebám. Pri pravidelnom cvičení môžu byť tai-chi a chi- kung cenným doplnkom komplexnej wellness rutiny pre osoby žijúce s MPN.

Tai-chi a chi-kung zdôrazňujú relaxačné techniky, hlboké dýchanie a všímavosť, čo pomáha znížiť stres, úzkosť a depresiu. Zvládanie stresu je pri MPN dôležité, pretože môže pomôcť zlepšiť celkovú pohodu a kvalitu života.

Tai-chi a chi-kung zahŕňajú jemné pohyby, ktoré podporujú flexibilitu, rovnováhu a koordináciu. Pravidelné cvičenie pomáha zlepšiť fyzické funkcie, mobilitu a rozsah pohybu, čo môže byť prospešné pre pacientov s MPN, ktorí pociťujú únavu, svalovú slabosť alebo bolesť kĺbov.

Hoci tai-chi a chi-kung sú cvičenia s nízkou účinnosťou, stále ponúkajú kardiovaskulárne výhody. Pomalé, kontrolované pohyby a hlboké dýchacie cvičenia pomôžu zlepšiť krvný obeh, znížiť krvný tlak a posilniť srdce, čo je dôležité pre jedincov s MPN, ktorí môžu byť vystavení zvýšenému riziku kardiovaskulárnych komplikácií.

Niektoré výskumy naznačujú, že tai-chi a chi-kung môžu mať vplyv na posilnenie imunity, čím pomáhajú posilniť prirodzené obranné mechanizmy tela. Posilnenie imunitného systému je osobitne dôležité pre ľudí s MPN, pretože sú náchylnejší na infekcie.

Ukázalo sa, že tai-chi a chi-kung znižujú bolesť a zlepšujú príznaky spojené s chronickými stavmi, ako sú artritída, fibromyalgia a chronická bolesť chrbta. Jednotlivcom s MPN, ktorí pociťujú bolesť, môžu tieto postupy ponúknuť jemné a účinné prostriedky na zvládanie bolesti.

Tai-chi a chi-kung sú vo všeobecnosti bezpečné a vhodné pre ľudí všetkých vekových skupín a úrovní kondície vrátane jednotlivcov s MPN. Môžu byť prispôsobené tak, aby vyhovovali individuálnym potrebám a obmedzeniam, vďaka čomu sú dostupné širokému spektru jednotlivcov.

Tchi chi a Chi kung

Tai-chi aj chi-kung sú jemné formy bojového umenia, ktoré zahŕňajú pomalé, plynulé pohyby a hlboké dýchanie. Pomáhajú zlepšovať rovnováhu, koordináciu a relaxáciu a zároveň podporujú celkovú pohodu.

Cyklistika je vynikajúce kardiovaskulárne cvičenie, ktoré môže pomôcť zlepšiť zdravie srdca, posilniť srdcovocievny systém a zvýšiť vytrvalosť. Pravidelné bicyklovanie môže prispieť k lepšej celkovej kondícii a môže pomôcť znížiť riziko kardiovaskulárnych komplikácií spojených s MPN.

Cyklistika zapája predovšetkým svaly spodnej časti tela vrátane kvadricepsov, hamstringov*, lýtok a sedacích svalov. Môže pomôcť zlepšiť silu dolnej časti tela a svalový tonus, čo je dôležité pre udržanie mobility a funkčnej nezávislosti.

* Hamstring je zadný stehenný sval –  unikátny sval, ktorý má na starosti pohyb hneď dvoch kĺbov. Prvým je kolenný kĺb, druhým je bedrový kĺb (ľudovo boky). Vďaka funkčnému a zdravému hamstringu dokážeme ohnúť nohu v kolene aj ohýbať telo v strednej – bedrovej časti. Hamstring tvoria tri druhy samostatných svalov.

Cyklistika vyžaduje rovnováhu a koordináciu, najmä pri jazde vonku alebo pri prechádzaní rôznorodým terénom. Bicyklovanie pomáha zlepšiť vašu rovnováhu, koordináciu a propriocepciu*, ktoré sú nevyhnutné na prevenciu pádov a udržanie stability, čo je dôležité najmä pre jedincov s MPN, ktorí môžu byť vystavení zvýšenému riziku pádov.

* Propriocepcia (polohocit) je schopnosť nervového systému zaznamenať zmeny v svaloch, uvedomenie si polohy vlastného tela, svalový tonus a priebeh niektorých reflexov. Pre jeho správny vývoj sú potrebné cvičenia a prípadne terapia.

Podobne ako iné formy aeróbneho cvičenia, aj bicyklovanie pomáha znížiť stres, zlepšiť náladu a podporiť celkovú pohodu. Trávenie času vonku na bicykli poskytuje aj príležitosti na relaxáciu, pôžitok z prírody a sociálnu interakciu, čo je prospešné pre duševné zdravie a kvalitu vášho života.

Pri jazde na bicykli je dôležité uprednostniť bezpečnosť a prijať opatrenia na zníženie rizika zranenia. To zahŕňa nosenie vhodného ochranného vybavenia, ako je prilba, reflexné oblečenie a svetlé farby pre lepšiu viditeľnosť. Pravidelná kontrola stavu bicykla a dodržiavanie dopravných predpisov a signálov sú tiež nevyhnutné pre bezpečnú jazdu na bicykli.

Pred začatím cyklistického programu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že bicyklovanie je bezpečné a vhodné pre vašu konkrétnu situáciu. V závislosti od individuálneho zdravotného stavu, liečebného režimu a akýchkoľvek existujúcich symptómov alebo komplikácií môžu byť potrebné úpravy cyklistickej rutiny.

Bicyklovanie

Stručne povedané, bicyklovanie je prospešnou formou cvičenia pre mnohých pacientov s MPN, pretože ponúka kardiovaskulárne výhody, posilnenie svalov, zlepšenie rovnováhy a zníženie stresu. Prijatím vhodných bezpečnostných opatrení a konzultáciou s lekárom môžu jednotlivci s MPN začleniť cyklistiku do svojej celkovej wellness rutiny na podporu svojho zdravia a svojej pohody.
Bicyklovanie môže byť vhodnou formou cvičenia pre mnohých pacientov s MPN. Existuje však niekoľko aspektov, ktoré je potrebné mať na pamäti, aby sa zaistila bezpečnosť a optimalizovali sa výhody cyklistiky pre jednotlivcov s MPN. Bicyklovanie, či už vonku, alebo na stacionárnom bicykli, je ďalšie aeróbne cvičenie s nízkym účinkom, ktoré však poskytuje dobré kardiovaskulárne cvičenie bez nadmerného zaťaženia kĺbov.

Jednotlivci s MPN, najmä tí, ktorí majú komplikácie súvisiace s kosťami, ako sú osteoporóza alebo myelofibróza, majú zvýšené riziko pádov a zlomenín. Balančné cvičenia pomáhajú zlepšiť stabilitu a znížiť toto riziko pádov zlepšením propriocepcie a koordinácie.

Balančné cvičenia sa zameriavajú na svaly zapojené do udržiavania držania tela a stability, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné činnosti, ako sú chôdza, státie a chôdza po schodoch. Zlepšená rovnováha môže zvýšiť funkčnú mobilitu a nezávislosť, čo umožňuje ľuďom s MPN vykonávať každodenné úlohy bezpečnejšie a efektívnejšie.

Mnohé balančné cvičenia zapájajú svaly jadra vrátane brušných, šikmých a svaly spodnej časti chrbta. Posilnenie týchto základných svalov môže zlepšiť držanie tela, stabilitu a celkovú rovnováhu, čo je prospešné pre osoby s MPN, ktoré pociťujú svalovú slabosť alebo únavu.

Balančné cvičenia často zahŕňajú jemné pohyby, ktoré podporujú pohyblivosť a flexibilitu kĺbov. To môže byť prospešné najmä pre pacientov s MPN, ktorí môžu pociťovať stuhnutosť alebo bolesť kĺbov, čo pomáha zlepšiť zdravie kĺbov a rozsah pohybu.

Cvičenia na vyváženie, ako sú joga alebo tai-chi a chi-kung, zdôrazňujú všímavosť, uvedomenie si tela a kontrolu dychu. Osvojenia týchto cvičení pomáhajú jednotlivcom s MPN vyvinúť väčší zmysel pre uvedomenie si tela a zlepšiť ich prepojenie mysle a tela, čo vedie k lepšej celkovej koordinácii a rovnováhe.

Stoj na jednej nohe: V prípade potreby sa držte stabilného povrchu a postupne prejdite  do stoja bez opory.

Chôdza od päty k päte: Kráčajte v priamej línii a umiestnite pätu jednej nohy priamo pred prsty druhej nohy.

Cvičenie na balančnej doske alebo stabilizačnom disku: Postavte sa na balančnú dosku alebo stabilizačný disk a vykonávajte jednoduché pohyby, ako sú drepy alebo dvíhanie rúk.

Tai-chi alebo chi-kung: Tieto praktiky mysle a tela zahŕňajú pomalé, plynulé pohyby a hlboké dýchacie cvičenia, ktoré podporujú rovnováhu, koordináciu a relaxáciu.

Jogové pozície: Niektoré jogové pozície, ako napríklad póza stromu života alebo bojovník III, upevňujú rovnováhu a stabilitu a zároveň zlepšujú silu a flexibilitu.

Bezpečnostné opatrenia: Začnite pomaly a zvoľna postupujte podľa tolerancie. Podľa potreby používajte podporu alebo pomoc na zaistenie bezpečnosti a stability. Vyhnite sa cvičeniam, ktoré zahŕňajú náhle pohyby alebo vysoko rizikové aktivity, kde sa môže zvýšiť riziko pádu alebo zranenia.

Konzultácia s lekárom: Pred začatím balančného tréningového programu by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že je to bezpečné a vhodné pre vašu konkrétnu situáciu. Lekár môže poskytnúť usmernenie o odporúčaniach a preventívnych opatreniach týkajúcich sa cvičenia na základe individuálneho zdravotného stavu, liečebného režimu a akýchkoľvek existujúcich symptómov alebo komplikácií.

Konzistencia a progresia: Balančné cvičenia cvičte pravidelne, aby ste časom videli zlepšenie. Zamerajte sa na balančný tréning 2-3-krát týždenne, postupne zvyšujte intenzitu a náročnosť cvičení, so zlepšovaním sily a stability.

Balančné cvičenia

Balančné cvičenia, ako sú státie na jednej nohe, chôdza od päty k špičke alebo používanie balančnej dosky, pomôžu zlepšiť stabilitu a znížiť riziko pádov, čo je dôležité najmä pre ľudí s komplikáciami súvisiacimi s kosťami. Tieto cvičenia pomáhajú zlepšiť stabilitu, koordináciu a propriocepciu, ktoré sú nevyhnutné na prevenciu pádov a udržanie mobility u pacientov s MPN.

Cvičenia na flexibilitu pomáhajú zlepšiť rozsah pohybu v kĺboch, čo môže byť prospešné najmä pre jedincov s MPN, ktorí môžu pociťovať stuhnutosť kĺbov alebo obmedzenú pohyblivosť. Zlepšená pohyblivosť kĺbov môže zlepšiť funkčné pohyby, ako sú chôdza, ohýbanie a dosah, čo umožňuje jednotlivcom vykonávať každodenné činnosti pohodlnejšie a efektívnejšie.

Flexibilné cvičenia podporujú svalovú relaxáciu a uvoľňujú napätie, čo môže pomôcť zmierniť svalovú stuhnutosť, bolestivosť a nepohodlie. Toto je dôležité predovšetkým pre ľudí s MPN, ktorí môžu pociťovať svalové napätie alebo kŕče v dôsledku choroby alebo jej liečby.

Cvičenia na flexibilitu sú zamerané na svaly a spojivové tkanivá v celom tele vrátane tých, ktoré sa podieľajú na držaní tela a udržiavaní rovnováhy. Zlepšením flexibility v týchto oblastiach môžeme napraviť nerovnováhu, znížiť posturálnu (vyžadovanú) námahu a zlepšiť celkové držanie tela, čo je dôležité pre prevenciu svalovokostrových problémov a podporu zdravia chrbtice.

Udržiavanie optimálnej flexibility pomôže znížiť riziko poranení pohybového ústrojenstva, ako sú natiahnutia a natrhnutia svalov. Cvičenia na flexibilitu zlepšujú odolnosť svalov, šliach a väzov, vďaka čomu sú menej náchylné na zranenia počas fyzickej aktivity alebo každodenných úloh.

Cvičenia na flexibilitu môžu pomôcť zmierniť bolesť a nepohodlie spojené so svalovokostrovými stavmi, ako sú artritída, fibromyalgia* a syndróm myofasciálnej** bolesti. Podporou relaxácie, znížením napätia a zlepšením pohyblivosti kĺbov môžu cvičenia flexibility poskytnúť úľavu od chronickej bolesti a zlepšiť celkovú pohodu.

* Bolesť pri fibromyalgii môžete cítiť v svaloch a mäkkých tkanivách nôh. Bolesť nôh spôsobená fibromyalgiou môže pripomínať tuhosť artritídy alebo pocit bolesti natiahnutého svalu. Bolesť môže byť pociťovaná ako hlboká, páliaca alebo tlčúca. Niekedy sa fibromyalgia v nohách prejavuje ako necitlivosť alebo mravčenie.

** Každý sval a každý orgán v našom tele je obalený a prepojený fasciou. Naše svaly, nervový, cievny, lymfatický systém, ako aj orgány nášho tela sú doslova pretkané a pospájané fasciami, čím sa navzájom ovplyvňujú a sú pre seba navzájom neoddeliteľnou oporou. Fascia v podstate drží naše telo pohromade, je zodpovedná za tvar vnútorných orgánov, ich postavenie, prepojenie či funkciu a navyše ich chráni a bráni šíreniu infekcií.

Príklady flexibilných cvičení vhodných pre jednotlivcov s MPN:

Strečingové cvičenia: Robte statické strečingy zamerané na hlavné svalové skupiny, ako sú hamstringy, kvadricepsy, lýtka, hrudník, ramená a chrbát. Každý strečing vydržte 15-30 sekúnd bez odrazu, pritom sa zamerajte na jemné a postupné naťahovanie.

 Joga: Cvičte jogové pozície okrem výhod flexibility, ktoré zdôrazňujú flexibilitu, ako sú predklony, záklony, zákruty a otváranie bokov. Joga kombinuje strečing s kontrolou dychu a sebapozorovaním, podporuje relaxáciu a úľavu od stresu.

 Pilates: Zahrňte aj cvičenia pilates, ktoré sa zameriavajú na predĺženie svalov pri súčasnom zlepšení základnej sily a stability. Pilates môže pomôcť zlepšiť celkové vyrovnanie tela, držanie tela a flexibilitu.

 Penový valec: Použite penový valec na vykonávanie techník, prípadne masáží myofasciálneho uvoľnenia, zameraných na tesné alebo boľavé svaly. Foam rolling pomáha uvoľňovať svalové napätie, zlepšuje prietok krvi a zvyšuje flexibilitu.

 Zvážte zahriatie: Pred cvičením ohybnosti sa vždy zahrejte, aby ste pripravili svaly a kĺby na strečing. Vykonajte ľahkú aeróbnu aktivitu, ako je chôdza alebo jazda na bicykli po dobu 5-10 minút, aby ste zvýšili prietok krvi a telesnú teplotu.

 Vychladnutie: Po dokončení cvikov na ohybnosť si dajte čas na vychladnutie, aby ste uvoľnili svaly a podporili regeneráciu. Vykonajte jemné strečingové alebo relaxačné techniky na uvoľnenie napätia a podporu relaxácie.

 Bezpečnostné opatrenia: Natiahnite sa v pohodlnom rozsahu pohybu a vyhnite sa nadmernému naťahovaniu alebo tlačeniu do bolesti. Počúvajte svoje telo a vyhnite sa násilným pohybom, ktoré sú nepríjemné alebo spôsobujú nepohodlie. Ak máte nejaké špecifické zdravotné problémy alebo obmedzenia, pred začatím cvičebného programu flexibility sa poraďte so svojím lekárom.

Flexibilné cvičenia

Tieto cvičenia môžu pomôcť zlepšiť flexibilitu, rozsah pohybu a pohyblivosť kĺbov. Zahrňte strečingy pre všetky hlavné svalové skupiny, pričom každý strečing držte 15-30 sekúnd bez poskakovania. Okrem uvedeného flexibilné cvičenia znížia stuhnutosť a zvýšia celkovú flexibilitu, čo je dôležité pre udržanie funkčnej mobility a prevenciu svalovokostrových komplikácií.

Odporové cvičenia sa zameriavajú na špecifické svalové skupiny a môžu pomôcť zlepšiť svalovú silu a vytrvalosť. To je vhodné najmä pre ľudí s MPN, ktorí pociťujú svalovú slabosť alebo únavu, čo môže ovplyvniť fyzickú funkciu a kvalitu života.

Cvičenia na prenášanie hmotnosti a odporu pomáhajú podporiť zdravie kostí a znížiť riziko osteoporózy a zlomenín, z čoho je obava pri jedincoch s MPN, najmä tých s primárnou myelofibrózou (PM), ktorí môžu mať komplikácie súvisiace s kosťami.

Zlepšená svalová sila a vytrvalosť z odporových cvičení zlepšuje funkčnú mobilitu a aktivity každodenného života, ako sú chôdza, chôdza po schodoch a nosenie nákupov. To môže zlepšiť celkovú nezávislosť a kvalitu života osôb s MPN.

Odporové cvičenia pomáhajú tiež zlepšiť metabolické zdravie zvýšením svalovej hmoty a zlepšením citlivosti na inzulín. To môže byť prospešné pre jedincov s MPN, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku metabolických komplikácií, ako je diabetes alebo dyslipidémia.

Budovanie svalovej hmoty prostredníctvom odporových cvičení pomáha pri podpore cieľov riadenia hmotnosti zvýšením metabolizmu a výdaja kalórií. To môže byť dôležité predovšetkým pre jedincov s MPN, ktorí majú nadváhu alebo obezitu a môžu byť vystavení zvýšenému riziku kardiovaskulárnych komplikácií.

Zapojenie sa do odporových cvičení má pozitívny vplyv na náladu, sebaúctu a celkovú psychickú pohodu. Pomáha znížiť stres, úzkosť a príznaky depresie, ktoré sú častým problémom ľudí žijúcich s chronickými ochoreniami, ako sú podtypy ochorenia krvi MPN.

Pri začleňovaní odporových cvičení do fitness rutiny je pre ľudí s MPN dôležité zvážiť bezpečnostné opatrenia.

Začnite s ľahkými činkami alebo odporovými pásmi a postupne zvyšujte intenzitu podľa tolerancie. Používajte správnu formu a techniku, aby ste predišli zraneniu. Vyhnite sa zdvíhaniu ťažkých váh, ktoré môžu namáhať svaly alebo kĺby, najmä ak máte obavy o zdravie kostí alebo riziko krvácania alebo trombózy.

Konzultácia s vaším lekárom: Pred začatím tréningového programu odporových cvičení by sa jednotlivci s MPN mali poradiť s lekárom, aby sa uistili, že je to bezpečné a vhodné pre ich konkrétnu situáciu. Lekár vám poskytne usmernenia, odporúčania o preventívnych opatreniach týkajúcich sa cvičenia na základe individuálneho zdravotného stavu, liečebného režimu a akýchkoľvek existujúcich príznakov, prípadne komplikácií.

Postupný pokrok: Napredujte pomaly a počúvajte svoje telo. Venujte pozornosť akýmkoľvek príznakom únavy, bolesti alebo nepohodlia a podľa potreby upravte rutinu cvičenia. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi výzvou a vyhýbaním sa prepätiu.

Rozmanitosť a rovnováha: Zahrňte rôzne odporové cvičenia, ktoré sa zameriavajú na rôzne svalové skupiny, aby ste zabezpečili celkovú svalovú rovnováhu a zabránili zraneniam z nadmerného zaťaženia. Zaraďte cvičenia na svaly hornej aj dolnej časti tela, ako aj cvičenia na posilnenie jadra.

Príklady odporových cvičení, ktoré môžu byť vhodné pre osoby s MPN:

  • cvičenie s vlastnou váhou: drepy, výpady, kliky, planky,
  • cvičenie s odporovým pásom: bicepsové svaly, tricepsové extenzie, bočné zdvihy,
  • cvičenie s činkami: tlak na hrudník, tlak na ramená, tlak na nohy,
  • cvičenie na stroji: tlak na nohu, tlak na hrudník, sťahovanie lakťov, nôh.

Dodržiavaním bezpečnostných opatrení, konzultáciami s lekárom a postupným pokrokom v cvičení môžu jednotlivci s MPN bezpečne a efektívne začleniť odporový tréning do svojho životného štýlu na podporu svojho celkového zdravia a kvality života.

Odporové cvičenia

Odporové cvičenia môžu pre ľudí s MPN byť cennou súčasťou komplexnej fitness rutiny, ponúkajúc výhody pre svalovú silu, zdravie kostí, funkčnú mobilitu, metabolické zdravie a psychickú pohodu. Dodržiavaním bezpečnostných opatrení, konzultáciami s lekárom a postupným pokrokom v cvičení môžu jednotlivci s MPN bezpečne a efektívne začleniť odporový tréning do svojho životného štýlu na podporu svojho celkového zdravia a kvality života.

Plávanie poskytuje skvelé kardiovaskulárne cvičenie, pomáha posilňovať srdce, zlepšuje krvný obeh a zlepšuje celkovú kardiovaskulárnu kondíciu. Pomáha znížiť riziko kardiovaskulárnych komplikácií spojených s MPN, ako je trombóza (krvné zrazeniny), hypertenzia a srdcové choroby.

Plávanie zapája viacero svalových skupín po celom tele vrátane rúk, nôh, jadra a chrbta. Môže pomôcť zlepšiť svalovú silu, vytrvalosť a tonus, čím prispieva k lepšej celkovej fyzickej funkcii a pohyblivosti.

Plávanie zahŕňa široký rozsah pohybu a pomáha zlepšiť flexibilitu a pohyblivosť kĺbov. Odolnosť vody poskytuje jemný odpor voči pohybu, čo umožňuje plný rozsah pohybu bez nadmerného namáhania kĺbov.

Plávanie, tak ako iné formy cvičenia, pomáha znížiť stres, zlepšiť náladu a podporiť relaxáciu. Rytmický pohyb plávania v kombinácii s upokojujúcim pocitom vody má upokojujúce účinky na myseľ a telo, čo je prospešné pre duševné zdravie a pohodu.

Aj keď je plávanie vo všeobecnosti bezpečné pre osoby s MPN, je nevyhnutné prijať vhodné bezpečnostné opatrenia na zníženie rizika zranenia alebo komplikácií. To zahŕňa plávanie v kontrolovaných priestoroch s prítomnosťou plavčíka, používanie vhodných plávacích pomôcok, ak je to potrebné, a uvedomovanie si akýchkoľvek známok únavy alebo nepohodlia pri plávaní.

Pred začatím programu plávania by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že plávanie je bezpečné a vhodné pre vašu konkrétnu súčasnú situáciu. V závislosti od individuálneho zdravotného stavu, liečebného režimu a akýchkoľvek existujúcich symptómov alebo komplikácií môžu byť potrebné úpravy vášej predchádzajúcej rutiny plávania.

Plávanie

Táto vynikajúca forma cvičenia pre osoby s MPN ponúka kardiovaskulárne výhody, posilnenie svalov, zlepšenie rozsahu pohybu a zníženie stresu. Prijatím vhodných bezpečnostných opatrení a konzultáciou s lekárom môžete využívať mnohé výhody plávania ako súčasť vašej celkovej wellness rutiny.
Plávanie je aeróbne cvičenie s nízkym účinkom, ktoré je šetrné ku kĺbom, vďaka čomu je vynikajúcou voľbou pre osoby s bolesťou kĺbov, artritídou alebo komplikáciami súvisiacimi s kosťami, spojenými s MPN. Výtlak vody znižuje namáhanie kĺbov, čo umožňuje pohodlné a efektívne cvičenie.

PMR možno integrovať do plánu holistickej starostlivosti o pacientov s MPN, a tak dopĺňať iné liečebné modality, ako sú lieky, úpravy životného štýlu a podporné terapie. Chceme povzbudiť pacientov, aby preskúmali rôzne relaxačné techniky a postupy starostlivosti o seba, aby našli to, čo je pre nich najlepšie.

Vyberte si tiché a pohodlné prostredie, kde si môžete sadnúť alebo ľahnúť bez rozptyľovania. Ak dávate prednosť ležaniu, môžete použiť vankúš alebo podložku na podopretie tela. Pacienti s MPN môžu praktizovať PMR v pohodlnej polohe, podľa toho, ktorá je pre nich najdostupnejšia a najpohodlnejšia. Je nevyhnutné nájsť tiché a relaxačné prostredie, kde sa môžu plne sústrediť na cvičenie bez prerušenia.

Zatvorte oči a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite, aby ste sa vyrovnali a uvoľnili. Nájdite si pohodlnú polohu, či už sedíte na stoličke s nohami na podlahe, alebo si ľahnete s rukami pri bokoch.

Začnite niekoľkými pomalými, hlbokými nádychmi nosom a výdychmi ústami. Zamerajte sa na pocit, že váš dych vstupuje do tela a odchádza z neho, čím sa s každým výdychom viac uvoľníte. Kombinácia cvičení hlbokého dýchania s PMR zlepšuje u pacientov s MPN relaxáciu a úľavu od stresu. Pomaly, zhlboka sa nadychujte v koordinácii so svalovým napätím a uvoľnením a zamerajte sa na pocit uvoľnenia s každým výdychom.

Začnite chodidlami až po hlavu, systematicky napínajte a uvoľňujte každú svalovú skupinu v tele. Držte každé napätie asi 5-10 sekúnd, potom uvoľnite a relaxujte 20-30 sekúnd, než prejdete na ďalšiu svalovú skupinu. Pacienti s MPN môžu postupovať podľa štandardnej sekvencie PMR napínania a uvoľňovania rôznych svalových skupín v tele, počnúc chodidlami a postupujúc nahor k tvári. Mali by si však uvedomiť svoje individuálne fyzické obmedzenia a prispôsobiť intenzitu svalového napätia podľa úrovne pohodlia.

Pacienti s MPN môžu potrebovať upraviť trvanie a intenzitu svalového napätia a relaxácie na základe úrovne energie, únavy alebo akéhokoľvek fyzického nepohodlia, ktoré môžu pociťovať. Môžu skrátiť trvanie svalového napätia alebo znížiť úroveň intenzity, aby si zabezpečili jemné a pohodlné cvičenie.

Použite nasledujúcu postupnosť.

Chodidlá: Nasmerujte prsty nadol a napnite svaly na chodidlách a lýtkach.
Nohy: Napnite svaly na stehnách stlačením kolien k sebe.
Boky a zadok: Pevne zatnite zadok.
Brucho: Napnite brušné svaly potiahnutím pupka smerom k chrbtici.
Hrudník a chrbát: Zhlboka sa nadýchnite a zadržte, cíťte napäté svaly hrudníka a chrbta.
Ruky a dlane: Zatnite päste a napnite svaly na rukách.
Ramená: Zdvihnite ramená smerom k ušiam, napnite svaly na ramenách a krku.
Tvár: Zvraštite svoju tvár zatvorením očí, zovretím čeľustí a vráskami na čele.
Uvoľnite sa: Po napnutí a uvoľnení každej svalovej skupiny venujte chvíľu pozorovaniu pocitu relaxácie, ktorý sa šíri po celom tele. Sústreďte sa na pocit tepla, ťažkosti a uvoľnenia, keď sa vaše svaly úplne uvoľnia.

Monitorujte a upravujte podľa potreby: Pacienti s MPN by mali venovať pozornosť tomu, ako ich telo reaguje na PMR, a podľa potreby vykonať úpravy. Ak počas cvičenia pocítia akékoľvek nepohodlie alebo nežiaduce účinky, mali by prerušiť alebo zodpovedajúcim spôsobom upraviť techniku a v prípade potreby sa poradiť so svojím lekárom.

Podporujte pravidelnú prax: Cvičenie na progresívnu svalovú relaxáciu môžete opakovať toľko cyklov, koľko chcete, pričom každým opakovaním postupne prehlbujete stav relaxácie. Niektorým ľuďom pomáha praktizovať PMR denne alebo kedykoľvek sa cítia vystresovaní alebo napätí. Pacienti s MPN môžu ťažiť zo začlenenia PMR do svojej každodennej rutiny ako proaktívnej stratégie starostlivosti o seba. Pravidelné cvičenie PMR pomôže pacientom zvládnuť stres, znížiť svalové napätie, zlepšiť kvalitu spánku, ako aj zlepšiť celkovú pohodu.

Poraďte sa s vaším lekárom: Pred začatím akejkoľvek relaxačnej techniky vrátane PMR je dôležité, aby ste sa poradili so svojím lekárom, najmä ak máte nejaké špecifické zdravotné problémy alebo obmedzenia. Lekár vám môže poskytnúť návod, ako bezpečne praktizovať relaxačné techniky a začleniť ich do svojho celkového plánu riadenia vašej MPN.

Progresívna relaxačná technika

Progresívna svalová relaxácia je jednoduchá, ale účinná technika na podporu relaxácie a zníženie stresu. Pravidelným cvičením sa môžete naučiť rozpoznať a uvoľniť napätie vo svojom tele, čo vedie k zvýšenej celkovej pohode a pocitu pokoja.

Kontakt

©  2024-2025  Žijeme s MPN. Všetky práva vyhradené.

to top